Estetické výplně

Kompozitní (bílé) výplně prochází v posledních letech prudkým vývojem, díky čemuž se staly téměř univerzálním materiálem s širokým spektrem indikací. Kdo by nechtěl vysoce estetické, výplně? V předních úsecích, tedy v oblastech, které jsou při úsměvu vidět, či tam, kde chceme nahradit úrazem ztracenou sklovinu, jsou kompozity nezastupitelné.

Jedná se tedy o vysoce estetické, dostatečně odolné a pro opravu zubů v linii úsměvu nenahraditelné materiály.

Kompozitum je speciální plast (zjednodušeně řečeno, je to pryskyřice naplněná rozemletým sklem), který se váže k zubu mechanicky i chemicky. To je velká výhoda při „vrtání" zubu, kdy stačí odstranit pouze samotný kaz. Další úprava a rozšíření preparace do zdravých tkání, která je nezbytná u amalgámu, zde není potřebná. Kompozitum tuhne po osvícení modrým světlem. Aby byla výplň z kompozita kvalitní a trvanlivá, vyžaduje vrstvení, tj. postupné nanášení a osvěcování malých vrstviček hmoty. Proto je zhotovení kompozitní výplně časově i technicky náročné.

šperky - obrázek

Bílá výplň je ideální tam, kde není vhodný amalgám. Nejčastěji jsou to estetické indikace. Jiným důvodem může být příliš rozsáhlá destrukce zubu, kde má amalgám nedostatečnou retenci či působí v zubu jako přílišný klín, který by jej mohl rozlomit. Ideální jsou také v případě velmi malých kazivých lézí, kde šetří okolní, zdravé zubní tkáně před nadměrnou preparací. Kompozitní materiály jsou používány nejen jako výplně, ale také k estetické úpravě předních zubů při jejich špatném postavení, tvaru a zabarvení (tzv. estetické fotokompozitní fazety). V případě velkých mezizubních prostorů lze kompozitem zuby rozšířit a tím mezery odstranit.


info ikona - obrázek

Chcete-li vědět více o možnostech estetické stomatologie, objednejte se na konzultaci na telefonním čísle +420 416 812 797, nebo nás neváhejte kontaktovat na info@evadent.cz.