Pomůcky dentální hygieny

Pokud chcete předejít vzniku zubního kazu, zánětu dásní a parodontitidy je důležité pravidelně a důkladně odstraňovat zubní plak pomocí vhodných pomůcek a umět je správně používat, protože ČISTÝ ZUB NEMŮŽE ONEMOCNĚT!


info ikona - obrázekVideo ukázka správné techniky čištění zubů. Vetšinu dentálních hygienických pomůcek, které jsou uvedeny níže, lze v naší ordinaci rovněž zakoupit.

Zubní kartáček pro dospělé

Nejznámější pomůckou dentální hygieny je zubní kartáček určený k odstranění zbytků potravy a povlaku ze zubů. Při používání některých metod čištění zubů má také masážní účinky a podporuje dobré prokrvení dásní. Ne každý kartáček je však pro náš chrup ten pravý.


Správný zubní kartáček

Ideální zubní kartáček, který nejlépe a zároveň nejšetrněji odstraní zubní plak, by měl splňovat tyto požadavky:

malý rozměr pracovní části, který se dobře dostane do všech částí chrupu

měkká, hustě osazená vlákna, která při čištění nepoškozují dásně ani zuby

rovný zástřih vláken, který se dobře přizpůsobí místu kde zrovna čistíme>


Všechny tyto požadavky splňuje kartáček Curaprox od švýcarské firmy Curaden. Jako jediné jsou tyto kartáčky schválené Světovou zdravotnickou organizací WHO.

Kartáček vydrží 2-3 měsíce při čištění zubů 2x denně. Po této době se vlákna používáním opotřebují tak, že se roztřepí a kartáček ztrácí svou schopnost odstranit plak

# # #


Nevyhovující zubní kartáček

Kartáček, který je opotřebovaný nebo kartáček, který má nevyhovující tvar. Různě dlouhé a řídké štětiny čištění znesnadňují a neodstraní plak dostatečně z povrchu zubů a dásní. Pokud jsou štětiny tvrdé, velký tlak při čištění poškozuje dásně a pokud ještě navíc jedinec používá nesprávnou techniku čištění, může si způsobit tzv. „klínovité defekty“, díky kterým jsou zuby citlivé a esteticky nehezké. Při velkém tlaku používaném delší dobu se dásně začnou „stahovat“ směrem od korunky ke kořeni, odhalují se krčky zubů a zuby jsou citlivé.

Nelze přesně říci, kolik minut je potřeba k důkladnému vyčištění zubů. Rozhodující je, aby byly všechny plochy všech zubů hladké, což lze jednoduše zjistit jazykem.

#

Zubní kartáčky pro děti

Děti by měly mít zubní kartáček přiměřený jejich věku. Po prořezání stoličky mu můžete zuby čistit dětským kartáčkem. Ideální dětský zubní kartáček, který nejlépe a zároveň nejšetrněji odstraní zubní plak, by měl splňovat požadavky stejné jako kartáček pro dospělé (malý rozměr hlavičky, měkká a hustě osazená rovně střižená vlákna). I dětský zubní kartáček by se měl obměňovat každé 2-3 měsíce.

Nevhodný dětský kartáček je, stejně jako kartáček pro dospělé, opotřebovaný nebo ten, který má nevyhovující tvar a tvrdá vlákna.

Mezizubní kartáčky

Mezizubní kartáčky slouží pro čištění mezizubních prostor, furkací, implantátů, mezičlenů můstků a pevných ortodontických rovnátek. Skládají se z jádra stočeného do spirály, ve kterém jsou uchycena nylonová vlákna.

#

Zubní kartáček dokáže vyčistit pouze kousací, vnější a vnitřní plochy zubů. Nikoli však mezizubní prostory. 95% problémů v ústech (zubní kaz, zánět dásní, parodontóza) pochází právě odtud. Používání mezizubních kartáčků je proto nezbytné. Vždy je důležité zvolit správnou velikost mezizubního kartáčku pro určitý mezizubní prostor a doporučenou velikost kartáčku neměnit.

Mezizubní kartáčky stačí používat 1x denně, většinou večer před vyčištění klasickým zubním kartáčkem. Kartáčky se používají bez zubní pasty.

Solo kartáček

Někdy jsou v chrupu místa, která jsou pro klasický zubní kartáček špatně dostupná. Většinou jsou to zuby moudrosti, zuby překřížené přes sebe, blízko u sebe nebo vnitřní strany stoliček. Na tyto oblasti doporučujeme používání solo kartáčku. Doporučujeme jej také pro důkladné čištění fixních rovnátek.

Kartáček se používá bez pasty, 1x denně (většinou po vyčištění zubů zubním kartáčkem) nebo jím můžeme vyčistit chrup kdykoliv během dne.

#

Zubní pasty

Vždy je nejdůležitější odstranit zubní plak především mechanicky pomocí zubního kartáčku a mezizubních kartáčků. Zubní pasty jsou pomocným prostředkem, které usnadňují a urychlují čištění zubů zubním kartáčkem.

Zubní pasta by měla vždy obsahovat fluorid, který zvyšuje odolnost skloviny vůči škodlivinám.

Ideální zubní pasta by měla:

odstraňovat zubní povlak nebo omezovat jeho tvorbu

zamezovat nebo omezovat tvorbu zuního kamene

zvyšovat odolnost povrchu zubní skloviny proti škodlivinám (obsah fluoridu)

působit protizánětlivě na dásně

nepoškozovat tvrdé zubní tkáně, dáseň ani sliznici

neporušovat biologickou rovnováhu dutiny ústní


Zubní pasty je vhodné obměňovat.

#

Dentální nit (floss)

Pokud je prostor mezi zuby tak malý, že se do něj nevejde ani nejmenší mezizubní kartáček, je potřeba jej čistit dentální nití. Zubní nit je vhodná převážně pro mezizubní čištění v předním úseku chrupu.

Nit používejte 1x denně, po použití ji vyhoďte.

Ústní vody

Péči o chrup může doplnit ústní voda. Ústní voda osvěžuje dech, brání tvorbě plaku a množení bakterií a dodává fluor, který chrání zubní sklovinu před účinkem škodlivin produkovaných bakteriemi v plaku. Vyplachování dutiny ústní se doporučuje 1x – 2x denně po dobu cca 1 minuty.

#

Žvýkačky

Pokud nemůžete po každém jídle vyčistit zuby kartáčkem, můžete ke zlepšení ústní hygieny žvýkat žvýkačky bez cukru nebo žvýkačky s obsahem xylitolu, fungující jako prevence zubního kazu (k dostání jsou v lékárnách).


Žvýkačky bez cukru vyrovnávají pH v ústech a pomáhají produkovat sliny, které zuby omývají a napomáhají remineralizaci skloviny (návrat ztracených minerálů). Slina je také schopna „vyspravit“ počínající zubní kaz v době, kdy o něm ještě nevíte a není pozorovatelný.

Zuby jsou nejvíce ohroženy po jídle, kdy v ústech vzniká rozkladem cukrů a škrobů kyselé prostředí (snižuje se pH). Ze skloviny se pak odplavují důležité minerály (především vápník) a sklovina je náchylnější ke vzniku zubního kazu. Když pH v ústech po jídle vyrovnáte, umožníte tak návrat důležitých minerálů zpět do zubní skloviny. Kritické pH 5,4 je dosaženo zhruba za 20 min po skončení jídla a zvýšená produkce sliny trvá jen 5 min. Žvýkačka bez cukru je tedy vhodným doplňkem (žvýkejte nejméně 20 min po jídle).